התוכי הגדול בעולם 🐦 כל מה שכדאי לדעת על תוכי הארה:
הוא שטותניק ואוהב לתקשר עם הסביבה, אוהב את בת זוגו והמקור שלו ראוי להערצה. וגם, סיפור על ארה ששרד את התופת – שלוש פעמים!!!
שתף מאמר זה
Share on print
Share on facebook
Share on whatsapp

שלום חברים,

השבוע נדבר על תוכי הארה, התוכי הגדול ביותר בעולם בעל מראה צבעוני ומרהיב ביותר, נוצותיו צבעוניות בצבע כחול וצהוב, ולפעמים גם אדום.

בקצרצרה:

ישנם 8 סוגים של תוכי ארה ששונים מעט אחד מהשני. גודלו של הארה יכול להגיע  עד כ- 90 ס”מ ומגיע עד  למשקל 1.800 ק”ג. אורך חייו מגיע לכ- 30 עד 60 שנה. תוכי הארה הוא תוכי קולני ודי דברן.

ארה בטבע

מקום גידולו

תוכי הארה מגיע אלינו מאזור אמריקה הדרומית, ברזיל, וונצואלה, פרגוואי וקולומביה, שם הוא גדל ביערות טרופיים, בסוואנות וביערות, בדרך כלל  הוא  חי בזוגות ולפעמים הוא חבר בלהקה כשאויביו בטבע הם הנחשים.

תוכי מצויד בכלי עבודה

הארה ניזון מאגוזים, זרעים ירקות ופירות, הוא מצויד במקור חזק ועבה מאד והוא משתמש בו בחוכמה כדי  לפתוח את האגוזים הקשים לפיצוח כשעם המקור החזק שלו הוא נעזר גם בטיפוס על עצים.

עוף גוזל

עונת הרבייה של תוכי הארה מתרחשת בין ינואר ליולי, נקבת תוכי הארה דוגרת על הביצים במשך עד 28 ימים מטילה 2-3 ביצים, בזמן שנקבת התוכי דוגרת על הביצים, תוכי הארה מתחשב מאד בבת זוגו  והוא מספק לה אוכל. שניהם מאד מגוננים על הגוזל הנולד ויכולים להיות מאד תוקפניים לכל מי שמעז להתקרב אליו, ביום ה-97 פורח הגוזל מן הקן ותופס עצמאות.

 

קן ארות בטבע

מה זה השם הזה?

תוכי ארה קיבל את שמו מחוקר טבע מהמאה ה- 16 שהחליט לקרוא לתוכי הארה על שם הצליל שהתוכי מפיק : “ארה” “ארה”, דרך פשוטה וקלה לקרוא בשם למישהו…

תוכי עם אופי

תוכי הארה הוא בעל אופי שמח, רועש מאד, אינטילגנטי, דברן, פעלתני ומאד חברותי. הוא ניתן לאילוף אבל אם תרצו לגדל אותו תצטרכו להצטייד בהרבה סבלנות אהבה והכלה, כי לפעמים הוא אוהב להשתטות רק כדי שתשימו לב אליו. הוא אוהב לתקשר עם הסביבה, עם בני אדם וגם עם תוכים אחרים.

ארות בשיחת ועידה

תוכי הארה מאד נאמן לבת זוגו ומגלה ביטויי חיבה ואהבה, שניהם מלטפים, מנקים זה את זה ואפילו מאכילים אחד את השני, עד כדי כך שהפרדה בין השניים עלולה לגרום לאחד מהם למות.

בגידול ביתי הוא זקוק לכלוב גדול ומרווח בגלל כנפיו הגדולות וגם לצעצועים, הכרחי וחשוב מאד שיהיה לו בכלוב מתקן שבו יוכל להשחיז את המקור החזק שלו.

תוכי מספר

לפני כשנתיים, בדרום אמריקה, דווח במהדורת החדשות על תוכי שנפגע בקרב יריות בשעה ששוטרים ערכו פשיטה בביתם של סוחרי סמים בו שהה התוכי. כשהשוטרים הבחינו שהתוכי נפגע והמקור שלו הושחת, נוצותיו נשרפו ופניו התעוותו, הם פינו אותו לטיפול וטרינרי אבל הוא נותר עיוור באחת מעיניו, כולם קראו לו “פרדי קרוגר” על שם גיבור סרט אימה. התוכי פרדי עבר להשתכן בגן החיות אבל שם לרוע מזלו, הכיש אותו נחש, גם את התקרית הזו הוא שרד, לא עבר זמן ושודדים פרצו לגן החיות וחטפו אותו יחד עם עוד בעלי כנף אחרים, להפתעתם של עובדי גן החיות הם מצאו אותו יומיים אחרי האירוע כשהוא  שוכב ליד הכלוב שלו בגן החיות, לא ידוע אם הוא ברח או שוחרר, אך עלתה ההשערה כי בגלל פרצופו המעוות החוטפים שיחררו אותו, לפעמים החיסרון הוא יתרון ואולי תאמרו שזה מזל? בכל אופן מדובר בתוכי קשוח שלא מוותר ולא מאבד תקווה על אף כל מה שעובר עליו.

אהבת? שתפו הלאה
Share on print
Share on facebook
Share on whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החודש עובדים על העוצמה שבתוכנו:
שתפו אותנו בכישרון או דבר שאתם ממש טובים בו, ואולי תזכו בפרס!

שלחתם? נכנסתם להגרלה

18-Mail
הרשמה לעדכונים
פרויקט במדרכה | הנערים משתפים למה הם באים למפגשים בכל שבוע
פרויקט במדרכה | הנערים משתפים למה הם באים למפגשים בכל שבוע