סוכת ברזל, חול המועד וקביעת סעודה | מקבץ שות לחג סוכות
שתף מאמר זה
Share on print
Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp

שְׁאֵלָה: במה צריך להקפיד בבניית סוכת חיבורי ברזל הקרויה “נחלים”, או סוכת “ירושלים”?

תְּשׁוּבָה: מכיוון שסוכה שמחצותיה אינם עומדות ברוח מצויה – פסולה, על כן, אין להסתמך על הבדים המקיפים את הסוכה, ובשל כך, חיוב ההלכה הבסיסי הוא לקשור שלושה חוטים לרוחב שלוש מהדפנות.כשהחוט הראשון במרחק מדויק מן הקרקע של 23 סנטימטרים. וכן החוט השני מהראשון וכן השלישי מהשני. ויש להקפיד שהחוטים יהיו מהודקים וקשורים היטב על מנת שיעמדו ברוח מצויה. שאם הם רופפים הסוכה פסולה.

שְׁאֵלָה: במה שונה חול המועד מיום חול?

תְּשׁוּבָה: חול המועד הרי הוא שונה משאר ימי החול, בכך שצריך לכבדו בבגדי חג ואסור לעשות בו מלאכה. אלא אם כן זהו צורך המועד. או שיכול להיות הפסד ממון אם ימתין לאחר החג.

שְׁאֵלָה: האם רק כשקובעים סעודה (כשאוכלים לחם יותר מ’כביצה’ – שזה בעצם מידה של 54 גרם) חייבים לאכול בסוכה, או שיישנם מאכלים נוספים שחייבים לאוכלם בסוכה?

תְּשׁוּבָה: בתלמוד למדו חכמינו מהפסוק “תשבו כעין תדורו” שאדם חייב לאכול ולשתות בסוכה. במשנה מובא שניתן לאכול ולשתות בדרך ארעית שאינה קבועה, מחוץ לסוכה. ובגמרא מבואר שאכילה שאינה קבועה היא כזו שנחשבת עד ‘כביצה’ (54 גרם), וביותר מ’כביצה’ חייבים בסוכה. כתב השולחן ערוך: כל דבר שעשוי מחמשת מיני דגן (חיטה, שעורה, כוסמת, שיפון, שיבולת שועל) אפילו שהוא מבושל – כגון אטריות ופתיתים אם קובע עליו סעודה – חייב בסוכה. וכתב בביאור ה’מגן אברהם’: שהכוונה היא כשאוכל יותר מ’כביצה’. ואם כן, עוגות, עוגיות, קרקרים וכדומה, אם אוכל יותר מ54 גרם חייב לאוכלם בסוכה, אבל אין מברך את ברכת “לישב בסוכה” אלא אם כן אוכל לחם ביותר מ54 גרם. או שאוכל דבר העשוי מחמשת מיני דגן ואפילו מבושל בכמות של 216 גרם, שאז גם כן מברך “לישב בסוכה”. בתבשיל אורז. אפילו שמברכים עליו מזונות, אין חייבים לאכול בסוכה ואפילו כשאוכל יותר מ216 גרם. משום שאינו מחמשת מיני דגן. כתב השולחן ערוך: שאר דברים, כמיני מזונות בשיעור של פחות מ’כביצה’, ומים יין ופירות – לא חייב לאכול בסוכה. במשנה ברורה פסק בשם פירוש הב”ח: שעל יין אם שותה רביעית בצורת קבע – חייבים לשתות בסוכה. הביא השולחן ערוך בשם הרמב”ם, שכל המחמיר על עצמו אינו אוכל ושותה מחוץ לסוכה ואפילו מים הרי זה משובח.

אהבת? שתפו הלאה
Share on print
Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp

כתיבת תגובה

18-Mail
הרשמה לעדכונים
משחקי לייזר טאג 2019 | מאור לנוער
משחקי לייזר טאג 2019 | מאור לנוער
סגירת תפריט
דילוג לתוכן