למה הרב גר בדירה כל כך פשוטה ומוזנחת?! | סיפור לחג
שתף מאמר זה
Share on print
Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp

הרב יואל ארזי • אור שרה

מר מיכאלוביץ הגביר היהודי , ישב בינות לעצים המלבלבים שבגינתו הפורחת , כאשר אחד ממשרתיו נכנס עם צרור מכתבים הממוענים אליו , הגביר פתח את המכתבים אחד לאחד : במכתב הראשון היה חוזה ששלח אליו עורך דינו בעניין קניית מספר בנייני יוקרה בעיר הגדולה . במכתב השני היה מכתב תודה ממנהל מוסד חינוכי המודה לו על תרומתו הנדיבה להחזקת מוסדותיו , במכתב השלישי הייתה הצעה מצוינת לרכישת מפעל גדול הנמצא באזור די מרוחק אבל ניתן כעת להשיגו במחיר מציאה של חצי מיליון רובל , הגביר הביט בסיפוק באחוזתו המפוארת . העצים הירוקים השתקפו במימיו של אגם המים הגדול שבו שחו ברבורים צחורים. מתוך אורוות הסוסים בצבצו ראשיהם של סוסיו המובחרים שאותם הוא בחר בקפידה, ובגן שמסביב צמחו פרחי נוי נדירים ועצים גאים מכל קצוות עולם.
“אה … איזה עושר ” , הרהר הגביר לעצמו , “בעשר אצבעותיי עבדתי ללא לאות במשך חמישים שנה כדי להגיע למצב הנוכחי וכעת שום דבר לא חסר לי , והכל בזכות חושיי המחודדים היודעים בדיוק איפה צריך להשקיע ” . ” אלברט ! ” קרא הגביר למשרתו , ” אסור להתמהמה , אנו יוצאים לדרך . יש לנו עסקה חשובה לבצע ונעשה זאת ללא דיחוי . זהו סוד ההצלחה !. אלברט רתם את הסוסים למרכבה המפוארת , ועזר לגביר לעלות במדרגות המעוטרות. מר מיכאלוביץ שקע בתוך מושב העור ושני עוזרים נוספים התיישבו מולו. הכרכרה החלה במסעה. שלושה ימים יהיה עליהם לשהות בדרכים והם כמובן צריכים לדאוג מדי לילה למקום לינה .
ביום השני למסעם הם הגיעו לעיירה ראדין , העיירה המפורסמת שבה התגורר ה”חפץ חיים ” – רבי ישראל מאיר הכהן שחיבר את הספרים “חפץ חיים” , “משנה ברורה” ו”שמירת הלשון” פמלייתו של הגביר נעצרה בפתח בית הכנסת המרכזי כדי להתפלל תפילת ערבית . מר מיכאלוביץ קיווה שהוא יזכה לראות את ה”חפץ חיים ” . הרב בירך אותו בחמימות ושיבח אותו על עזרתו הרבה לאחיו היהודים , ועל כספי הצדקה הרבים שהוא מפזר לצרכים שונים . התרגשותו של מר מיכאלוביץ היתה רבה כאשר ה”חפץ חיים” הזמין אותו לסעוד ארוחת ערב על שולחנו .
תוך כדי הליכה הרהר לעצמו הגביר “בוודאי לרב כה גדול ומכובד , דאגה הקהילה לבית מפואר במיוחד” , אך מה גדלה תדהמתו כאשר הם הגיעו לביתו של ה”חפץ חיים ” . זה היה בית עץ מט ליפול , שנראה בדיוק כמו שאר בתיה הפשוטים והרעועים של העיירה . הסעודה היתה פשוטה אף היא , והכלים שעל השולחן היו רגילים – לא כמו כלי החרסינה המפוארים שבהם היה העשיר רגיל לסעוד בביתו . לאחר מכן הציע ה”חפץ חיים ” לאורחו מיטה – שגם היא היתה מיטת עץ פשוטה . העשיר אמנם נהנה מדברי התורה של ה”חפץ חיים ” ומדברי החכמה שלו , אבל כל הזמן הטרידה אותו המחשבה כיצד יתכן ש”גדול הדור ” – הרב החשוב והמפורסם ביותר באותן שנים , מתגורר בדירה עלובה שכזו . לפני שהלך לישון ניגש הגביר אל הרב ושטח בפניו את תמיהתו הגדולה , “סליחה כבוד הרב , אך יורשה לי לשאול : מדוע הרב מתגורר בדירה כל כך קטנה ועם רהיטים כה פשוטים !” .
חייך ה”חפץ חיים” וענה לגביר “אני מבין שמאוד קשה לך לישון על מזרן קש קשה עם כלי מיטה שאינם מעודנים” , “חס וחלילה כבוד הרב !” אמר העשיר , “אין דבר שמשמח אותי יותר מאשר להתארח בביתו של הרב.” אבל אולי תסביר לי בבקשה”.
אמר לו ה”חפץ חיים” , “מדוע אינך יוצא לדרך עם כמה כרכרות ובהן כל הצרכים שאתה רגיל אליהם כמו כלי מיטה נוחים . כלים מפוארים וכדומה ? הרי אינך יודע תמיד היכן תתארח בלילה ואלו תנאים יעמדו לרשותך !” . ” כבוד הרב , כשמדובר ביום אחד , זה לא מפריע לי ” אמר העשיר. בכל פעם שאני מחוץ לביתי והתנאים קשים , אני מזכיר לעצמי שאני רק אורח כאן , וכשאשוב לביתי תחכה לי המיטה הנוחה והכלים המפוארים” .
הביט הרב בעיני הגביר ואמר לו “יפה דיברת . גם אני אורח כאן … הגעתי לעולם הזה לשבעים – שמונים שנה בלבד . ביתי האמיתי הוא שם בעולם הבא , וזהו בית מפואר שלא חסר בו שום דבר . ולכן , בכל פעם שהתנאים פה , בעולם הזה , אינם כל כך נוחים , אני מזכיר לעצמי שאני בסך הכל אורח כאן , וכשאבוא הביתה , לעולם העליון , יהיו לי שם חיים טובים ומאושרים… “

כן , גם אנו בחג הסוכות יוצאים מהבית לדירה זמנית . לא משנה אם אנו מתגוררים בארמון מלכים או בבית פשוט וקטן , כולנו עוזבים את בית הקבע ועוברים להתגורר בדירת עראי .
הסוכה באה להזכיר לנו שכל חיינו כאן בעולם הזה צריכים להיות בתחושת ארעיות , ושהעיקר בחיים הוא לא צבירת נכסים חומריים והנאות חולפות , אלא רכישת ערכים רוחניים וקיום מצוות , שילוו אותנו גם בעולם הבא ויהוו עבורנו נכסי נצח.

אהבת? שתפו הלאה
Share on print
Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp

כתיבת תגובה

18-Mail
הרשמה לעדכונים
משחקי לייזר טאג 2019 | מאור לנוער
משחקי לייזר טאג 2019 | מאור לנוער
סגירת תפריט
דילוג לתוכן