פסח זה לפסוח. וגם על המצרים שסובבים אותנו • הרב אוריאל גבאי

לפתע הכל נעצר! מה שפסח מלמד אותנו לחיי היומיום
שתף מאמר זה
Share on print
Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp

חשבתי לעצמי השבוע, מה זה פסח בעצם?

פסח מלשון לפסוח.

נו ומה העניין של החמץ, פתאום באמצע החיים נעצרים ולא אוכלים חמץ במשך שבוע. יום שלישי אתה אוכל חמץ לתאבון וביום רביעי תן למישהו חמץ והוא יקיא ממנו!! איך זה קורה.
תשאלו אנשים שמעשנים כל השבוע, אם תגיד לו תעצור רגע, אפילו כמה שעות, הוא ישתגע מזה. לא יכול להפסיק!. והנה מגיעה שבת והכל בסדר, הגוף זורם לגמרי עם ההבנה שבשבת אני לא מעשן, איך זה קורה.
ההסבר הוא בדרמה: ברגע שאני עושה סוג של הצגה, ממשהו שהייתי רוצה לחולל בו שינוי, אני יכול להצליח בו. אבל צריך הצגה מושקעת. שכל כולי בתוך זה.
הכל תלוי בראש! אם אנו מחדירים לעצמינו היטב דבר מסוים, שמעכשיו החמץ אסור בתכלית, ועושים בו ‘סדר פסח’ כמו שצריך. הופכים את הבית בהכנות קניות וניקיונות ומה לא… אז כשמגיע הרגע שאסור לאכול חמץ, לפתע פתאום ממש נהנים מאכילת מצה ולא מסוגלים לחשוב על משהו אחר.
נשים לב, פסח זה לפסוח. לדלג מעל הטבע וההרגל שאני רגיל עד היום. מצרים זה מלשון מיצר, הטבע זה המצרים של האדם, כי כשאדם מגלה שהוא לא יכול לשנות את הטבעים שלו, את ההרגלים המאוסים, הוא כלוא, הוא במיצר, ואין לך גלות גרועה מי זה.
אבל ברגע שאדם פוסח על הטבע שהוא נמצא בו, הוא בגאולה. אם הוא מגיע למצב שהוא הצליח לשנות את ההרגל שלו – הוא מרגיש בגאולה. בן חורין אמיתי.

ר’ נחמן מברסלב אומר שלמה בעצם פסח הוא שבעה ימים שלא אוכלים חמץ. ששבעה ימים האדם מתנקה. שהרי בן אדם לא יכול לצום יותר משבוע, שהוא עלול למות. אז בורא עולם אומר לנו בוא תתנקה ניקוי כללי מהחמץ על ידי שתאכל רק מצה.
התורה רוצה שתהיה נקי במאה אחוז מכל ההרגלים והתאוות.
עכשיו ניקח דוגמה. אתה כועס כל היום, עצבני, תעשה מזה דרמה. תחדיר לעצמך ללב מה זה כעס, מה החומרה שלו, איך זה מוריד את האדם לשאול ומביא עליו ייסורים וכאילו עובד עבודה זרה. אחרי שעשינו את זה, שהשרשנו את האיסור, נמשיך בתהליך חיפוש. עכשיו נחפש את החמץ. אחפש איפה אני כועס ואבער אותו. לנקות את הרעל של הכעס מהלב.
פסח מגלה לי שאפשר לפסוח על טבעים שלא חלמתי שאצא מהם אי פעם, הכל תלוי בשואו שאני מחולל בקרבי עד הדרך לביעור, כך יוצאים ממצרים ומהמצרים.

נהיים בני חורין.

אהבת? שתפו הלאה
Share on print
Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp

כתיבת תגובה

18-Mail
הרשמה לעדכונים
קצרצרים - סיפור מדהים | קיצור שולחן ערוך | הרב אבי כנפו | מאור לנוער
קצרצרים - סיפור מדהים | קיצור שולחן ערוך | הרב אבי כנפו | מאור לנוער
סגירת תפריט
דילוג לתוכן