אופניים חשמליים. מה הסיפור?
בטיחות בדרכים. הכל על התקנות החדשות של האופניים החשמליים.
שתף מאמר זה
Share on print
Share on facebook
Share on whatsapp

תקנות חדשות שהוציא לאחרונה משרד התחבורה, עומדות להקשות מאוד על רוכבי האופניים החשמליים.

לפי התקנה החדשה, חלה חובת חבישת קסדה על רוכבי האופניים החשמליים וזאת בכל מקום, בכל גיל ובכל כביש. מדובר בחלק מתוכנית שאותה יזם שר התחבורה ישראל כץ, שנועדה להגביר את בטיחותם של הרוכבים ושל הולכי הרגל.

החוק אושר לפני כמה ימים בכנסת, והוא מחייב כאמור את כל רוכבי האופניים החשמליים לחבוש קסדה, כאשר הקנס על אי חבישת קסדה עומד היום על 250 ש”ח. במשרד התחבורה מעדכנים כי בקרוב יגדל הקנס ל-1000 שקלים.

בשנת 2014 הוסדרו התקנות הראשוניות עבור רוכבי האופניים החשמליים, עם הזמן נוספו עוד ועוד תקנות, בהתאם למצב שנוצר ולדגמי האופניים שהשתכללו והפכו כמעט לקטנוע לכל דבר. אלא שלקטנוע צריך רישיון, ולאופניים החשמליים – לא. למרות שהתקנות הרשמיות בחוק מדברות על מהירות נסיעה של לא יותר מ-25 קמ”ש, בפועל, רוב האופניים החשמליים כיום יכולות להגיע למהירות של 45 ואף 50 קמ”ש. גם בנושא המהירות הבלתי חוקית של האופניים החשמליים – משתדל משרד התחבורה לאכוף את החוקים, למרות שעם כל הרצון הטוב, לא ניתן להגיע לאכיפה כוללת בנושא.

עם זאת, לפני כשלושה חודשים אישרה הממשלה פה אחד, את ההחלטה המאמצת את התכנית הלאומית להגברת בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים ומשתמשי הדרך. לפי התכנית, רוכבי האופניים החשמליים יצטרכו לעבור מבחן ייעודי, כמו כן נאסר לבצע שינויים באופניים עצמם, והוחלט על החמרה באכיפה ובענישה במידת הצורך, שתתבצע הן ע”י שוטרים והן על ידי פקחים מהרשויות המקומיות ברחבי הארץ.

בנוסף לכך, עד היום, החוק חייב את הרוכבים לחבוש קסדה בכבישים בינעירוניים בלבד, כאשר בתוך העיר חלה חובת חבישת הקסדה רק לרוכבים עד גיל 18. בהתאם לתקנות שפורסמו, כל רוכב יחויב בחבישת קסדה, גם אם הוא רוכב בדרך עירונית וגם כאשר הוא מעל גיל 18. יודגש כי ככלל, על פי החוק, אסור לנערים מתחת לגיל 16 לרכב על אופניים חשמליים.

שר התחבורה כץ ציין בעקבות התקנות החדשות כי הביקוש בישראל לאופניים חשמליים, שרק הולך וגדל, הגביר את הצורך בשמירה על הרוכבים, שלפי ההערכות מספרם עומד על מעל 200,000 איש.

מתוך ביזנס

אהבת? שתפו הלאה
Share on print
Share on facebook
Share on whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החודש עובדים על מידת השמחה:
שלחו אלינו בדיחה שווה [ומכובדת] שהצחיקה אתכם, ואולי תזכו במצית טורבו איכותית

שלחתם? נכנסתם להגרלה

18-Mail
הרשמה לעדכונים
פרויקט במדרכה | הנערים משתפים למה הם באים למפגשים בכל שבוע
פרויקט במדרכה | הנערים משתפים למה הם באים למפגשים בכל שבוע