החודש עובדים על חסד ונתינה

חודש חשוון – חסד ונתינה

בקצרה: חודש חשוון יש בו את יום פטירת הרב עובדיה יוסף, ויום פטירת רחל אימנו. שניהם התבטאו בעיקר בזכות החסד העצום שעשו, הרב עובדיה שחוץ מגדולתו בתורה עסק בזיכוי הרבים בעוצמה. ורחל אימנו שבחסד עצום ויתרה לאחותה. וכן בפרשיות השבוע מציינים את אב האומה אברהם אבינו שהיה מכניס אורחים, נגייר את האנשים ושרה את הנשים.

התמקדות בקצרה: תחילת החודש נשוחח עם הנערים על פטירת הרב עובדיה ומורשתו וכן רחל אימנו. בהמשך נתמקד בנושא “גמילות חסדים” על איך ולמה לעשות חסד, מהציווי בתורה ועד טעמי המצווה.

סימן החודש: לתת זה לקבל. נדאג שהנערים יבינו לא להחמיץ הזדמנויות של עזרה לאחר. לא לדחות סיוע כשזקוקים לכך. ואת הרווח העצום שזה תורם לעולם וגם לפיתוח האישיות להפוך לאדם טוב יותר.

ניזום פעולות שיגרמו להבין על מעלת הנתינה. (פעילות למשל, חלוקת מצרכים. התנדבות בקהילה. ייתכן שנקדם קורס קצר של ארגון ידידים. נעלה על נס את הערך גמילות חסדים.

מושגים מקבילים לחסד: “קחו לי תרומה” – לתרום זה לקחת. לתת זה הכי לקבל. על שלושה דברים העולם עומד תורה עבודה וגמילות חסדים. סימני האומה ביישנים רחמנים וגומלי חסדים. יותר משעושה העשיר עם העני עושה העני עם העשיר. צדקה מלשון צדק, שעל ידי הצדקה נעשה צדק בין הנותן למקבל. מלח ממון חסר.

שאלות רעיוניות למשל כנושאי תוכן למפגש: למה לתת משלי לאחר? האם להיות עני זו בחירה? איך ניתן למצות את הטוב שקבלתי בכסף אם בכישורים?

יוזמות פרויקטים ורעיונות בנושא חסד יתקבלו בברכה.